5

Дерегуляція та розвиток підприємництва

Короткий опис реформи: 

Дерегуляція – це створення комфортного бізнес-клімату через усунення надмірного регуляторного тиску держави на бізнес та ліквідацію надмірного контролю підприємницької діяльності шляхом спрощення процедур, зменшення частоти перевірок та зменшення кількості контролюючих органів, скасування зайвих дозволів й ліцензій, побудова ефективної та зручної в адмініструванні регуляції в тих сферах, де вона необхідна.

Головні завдання реформи:

  1. Зменшити регуляторний тиск на малий і середній бізнес і відповідно створити нормальні умови для роботи та зменшити вартість адміністрування бізнесу, щоб підприємці витрачали час саме на бізнес, а не на нескінченні бюрократично-корупційні процедури
  2. Створити сприятливе середовище для внутрішніх та іноземних інвестицій 
  3. Створити здорову конкуренцію на ринку, прибравши штучні барєри

Окремим завданням дерегуляції є гармонізація, узгодження системи державного регулювання/контролю із європейськими стандартами для повної інтеграції України у Зону вільної торгівлі з ЄС та виконання обов’язків згідно з Угодою про асоціацію.
Дерегуляція охоплює усі сфери економіки, але концентрується на тих, що найбільше впливають на малий та середній бізнес або створюють найбільші перешкоди для нормального функціонування підприємств.

Складові Дерегуляції:

  1. Вибіркова дерегуляція, що складається з окремих ініціатив від представників бізнес-кіл та ЦОВВ
  2. Побудова бар’єру з метою запобігання створення нового необґрунтованого регулювання шляхом впровадження оцінки регуляторного впливу кожного нормативно-правового документу
  3. Формування ефективного регуляторного поля через комплексний перегляд та вдосконалення законодавства, розвиток ринку та його здатності до саморегулювання
Контакти проектного менеджера: 

Дмитро Романович
e-mail: deregulationreforms.in.ua

Положення про цільову команду реформи: 

Розпорядження від 23 серпня 2016 р. № 615-р  "Про затвердження плану заходів щодо дерегуляції господарської діяльності та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України"  http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/615-2016-%D1%80

ТОП-30 бізнес середа у світі до 2020 року задля:
• Розвитку малого та середнього бізнесу
• Збільшення прямих іноземних інвестицій та капітальних інвестицій
• Здорової конкуренції на ринку
Кардинально зменшена кількість
регуляцій, перевірок, приводів для контакту між бізнесом та органами влади, а також їхня вартість
Зменшена кількість надлишкових, зайвих та невідповідних регуляторних актів, дозволів тощо

Зменшена кількість перевірок/контролюючих органів, встановлено принципи прозорих перевірок

Регулювання міжнародної торгівлі спрощене та гармонізоване з вимогами угоди про асоціацію з ЄС

Зміцнені бар'єри на створення нових надлишкових, та економічно необґрунтованих правил
Розроблено та впроваджено всеохоплюючу методологію щодо Аналізу регуляторного впливу (АРВ), що призведе до застосування нових принципів та цілей підготовки регуляторних актів всіма органами державної влади

Підвищення інституційної спроможності державних органів створювати АРВ

Створено та функціонує ефективне нормативно-правове поле, яке гармонізоване із законодавством ЄС
або іншими найкращими практиками у відповідних сферах
Підняття України у рейтингу Doing Business

Система технічного регулювання гармонізована з ЄС та взаємно визнана

Система безпеки та якості харчових продуктів гармонізована з ЄС та взаємно визнана

Створено правове підґрунтя для функціонування саморегуляторних організацій (СРО), які зменшать роль держави в регулюванні певних сфер діяльності

Комунікація бізнесу і влади через електронні ресурси та сучасні технології

 

Максим Нефьодов: Україна може отримати +10 позицій в рейтингу Doing Business 2018

31 травня 2017 року експерти Світового банку припиняють врахування змін та починають обробляти дані для щорічного рейтингу легкості ведення бізнесу “Doing Business”. Країни, що знаходяться в першій десятці рейтингу Doing Business, отримують у 50 разів більше прямих іноземних інвестицій, ніж ті, що потрапляють до останньої десятки. У рейтингу “Doing Business 2017” Україна посіла 80 місце серед 190 країн світу. Які результати чекають на нас в кінці цього року? 30 травня обговорили в прес-центрі КМУ під час брифінгу “Doing Business 2018: чого очікувати?”. 

Шимків: «Ефективне регулювання - інструмент покращення інвестиційного клімату»

31 серпня відбувся прес-брифінг за результатами четвертого засідання Національної Ради Реформ. «Продовження впровадження системи ефективного регулювання, спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій в Україну – ось неповний перелік акцентів на найближчий час», – повідомив на брифінгу секретар Національної ради реформ, заступник Глави Адміністрації Президента України, Дмитро Шимків.  

Дерегуляція та спрощення ведення бізнесу приваблять інвесторів в Україну – Президент на Нацраді реформ

Президент Петро Порошенко на засіданні Національної Ради реформ наголосив на важливості продовження дерегуляції, спрощення ведення бізнесу та залучення інвесторів в Україну. 

«Залучення інвестицій і дерегуляції є надзвичайно актуальними. Для економічного розвитку держави створення бізнес-клімату – є життєво необхідною позицією», - сказав Петро Порошенко.

Нестабільність валюти – основна проблема українського бізнесу (дослідження)

В рамках проекту TNS та Національної ради реформ «Моніторинг сприйняття прогресу реформ», українці визначили, що саме мотивує їх починати бізнес і які проблеми та перешкоди саме вони бачать сьогодні в українській економіці.

Більшість опитаних, вважають, що в ТОП мотивуючих факторів входять: прозора та зрозуміла система оподаткування  (76%), зниження корупції (74%),  зниження податкового тиску (72%) та стабільна національна валюта (70%).

 

З якими труднощами ведення бізнесу реально зтикаються українці?

Як створюється якісне регулювання в Україні: перші результати роботи Офісу ефективного регулювання BRDO

За перші місяці роботи Офіс ефективного регулювання (Better Regulation Delivery Office) підготував 21 проект нормативних актів, розпочав перегляд регуляторного законодавства та роботу над створенням аналітичної системи, яка має стати спільним інформаційним полем  для представників держави та бізнесу. На цьому наголосив голова BRDO Олексій Гончарук під час презентації проектів та перших результатів роботи.

Дерегуляція та розвиток підприємництва: підсумки 2015 року

За підсумками 2015 року розроблено оновлену Концепцію дерегуляції, яка акцентує увагу на побудові ефективного регуляторного поля, на більш відповідальному ставленні органів влади до створення нових регуляцій та на скасуванні неефективних правил та норм.

У сфері дерегуляції та розвитку підприємництва у 2015 році вдалося досягнути таких результатів:

Через рік Україна буде в топ-50 рейтингу Doing Business

Ініційований Мінекономрозвитку Офіс ефективного регулювання розробив Дорожню карту із 27 кроків, втілення яких приведе Україну в перелік найкращих 50 країн світу для ведення бізнесу вже наступного року. Про це сказав Міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавичус під час звіту Уряду за 2015 рік.

Міністр нагадав, що реформа складається з 3-х частин. Це – скасування зайвих регуляторних бар'єрів для ведення бізнесу, повний перегляд регуляторного середовища та створення механізмів, які унеможливлюють повернення до старої репресивної системи.

Айварас Абромавичус: У 2016 році ми очікуємо зростання економіки та залучення 5 млрд доларів інвестицій

Ключовим досягненням Кабінету Міністрів України у 2015 році є макроекономічна стабілізація. Саме вона створює передумови для економічного зростання та залучення інвестицій. Вже наступного року Мінекономрозвитку очікує привернути в Україну як мінімум трьох значних іноземних інвесторів та залучити 5 млрд. доларів прямих інвестицій. Про це заявив Міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавичус під час річного звіту Уряду.